Dlaczego psy nie mogą jeść czekolady? Co zrobić, gdy pies zje czekoladę?

Przekąski, które nie stanowią zagrożenia dla ludzi, mogą okazać się śmiertelne dla zwierząt. Właśnie dlatego zanim w naszym domu pojawi się pupil należy dowiedzieć się, czy karmić psa. Niejedna osoba zastanawia się, czy pies może jeść czekoladę. Faktem jest, że wiele czworonogów zrobiłoby wszystko dla batonika, czy też cukierka. Niestety omawiane łakocie zawierają związki, które mogłyby wywołać silne zatrucie organizmu, a nawet zgon. Pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze – dowiedz się, czego nie może jeść pies. Lista zakazanych produktów jest całkiem długa!

 

Pies a czekolada – czy to dobre połączenie?

Pies i czekolada nie jest dobrym połączeniem. Oczywiście wielu z nas widziało zwierzaka zajadającego się słodkim smakołykiem, radośnie oblizującego się i proszącego o więcej. Czasami słodycz upadnie nam na ziemię, a zwierzę pochłania je z ogromną prędkością. Czy czekolada szkodzi psu? Niestety tak, a więc należy pilnować swojego czworonoga. Jeśli jest on łakomczuchem, to uważajmy, gdzie przechowujemy produkty nieodpowiednie dla sierściucha. Nie zapominajmy, że nasz pupil może wykazać się zaskakującym sprytem. Dlaczego psy nie mogą jeść czekolady? Przede wszystkim dlatego, że posiada ona w sobie związki toksyczne dla czworonoga. Im więcej łakoci spożyje zwierzę, tym gorzej. Może okazać się, że jedna kostka czekolady nie wywoła żadnej niepożądanej reakcji, natomiast cała tabliczka spowoduje śmierć. Szczególnie zagrożone są małe i średnie rasy, jednak nie oznacza to, że duże psy mogą spożywać czekoladę. Żadna osoba, która posiada pupila nie powinna zastanawiać się, czy psy mogą jeść czekoladę. Mogłoby się wydawać, że serwowanie takich smaczków jest wyrazem miłości. Prawda jest inna – to przejaw skrajnej nieodpowiedzialności. Takie zachowanie może nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Psom możemy dawać wyłącznie dedykowane przekąski, które zwykle posiadają mięsny skład. Są one w pełni bezpieczne, a dodatkowo smaczne. Z pewnością spełnią oczekiwania pupila, a także wzbudzą wiele radości.

Czy wielkość psa ma znaczenie?

pies a czekolada

Wiesz już, czemu psy nie mogą jeść czekolady. Posiada ona niepożądane substancje m.in. teobrominę. Nie należy zapominać, że znajdują się one także w wielu innych produktach, które spożywa wielu z nas. Mowa tutaj o m.in. coca-coli, kawie, ziarnach kakaowca. Kolejną kwestią, którą warto poruszyć jest wielkość czworonoga. Niektórzy uważają, że psom ras dużych lub olbrzymich nic nie zaszkodzi. Ochoczo rzucają im słodycze, jako np. forma nagrody za posłuszeństwo. Czy czekolada jest szkodliwa dla psa, który waży kilkadziesiąt kilogramów? Oczywiście, że tak! Jedyną różnicą jest fakt, że śmiertelna dawka może być większa. Oznacza to, że mały czworonóg po spożyciu całej tabliczki czekolady mógłby doświadczyć śmiertelnego zatrucia, a większy pies po długotrwałym leczeniu ma szansę powrotu do zdrowia. Nie zapominajmy jednak o tym, że nie jest to żadną regułą. Każdy organizm jest inny – nie ma znaczenia, czy mamy do czynienia z ludźmi, psami, czy też innymi zwierzętami. Nawet, jeśli nasz zwierzak sprawia wrażenie silnego i zdrowego, to może okazać się, że zatrucie teobrominą będzie na tyle silne, że nie uda się go uratować. Największe zagrożenie stanowi ciemna oraz gorzka czekolada, a najmniejsze czekolada biała. W przypadku zauważenie niepokojących objawów należy skontaktować się z lekarze weterynarii.

Jak objawia się zatrucie czekoladą u psa?

Wiedząc, dlaczego czekolada jest trująca dla psa należy robić wszystko, aby znajdowała się ona poza zasięgiem czworonoga. Przebieg zatrucia nie zawsze jest jednoznaczny, co może znacząco utrudnić diagnozę. Faktem jest, że czasami nie mamy świadomości, co zjadł nasz pupil, szczególnie jeśli dużą ilość czasu spędza on sam w domu. Warto również wspomnieć, że nie zawsze zjedzenie czekolady doprowadzi do zatrucia – dochodzi do niego w momencie, kiedy stężenie teobrominy w organizmie jest wysokie. Opisywana dolegliwość zwykle objawia się apatią, wymiotami, biegunką, nieregularnym biciem serca. Może dojść nawet do krwawienia wewnętrznego, czy tez ataku serca. Im szybciej udzielimy czworonogowi pomocy, tym lepiej. Pierwszym zauważalnym objawem jest często nadmierne pobudzenie. Pies jest o wiele bardziej aktywny, niż normalnie, co powinno dać nam sporo do myślenie. Wraz z upływem czasu jego stan zdrowia może się pogorszyć, a więc utraci on posiadaną energię. Warto wspomnieć, że nawet 25 g czekolady na 20 kg masy ciała może okazać się toksyczną dawką.

Czy mała ilość czekolady szkodzi psu?

czy pies może jeść czekoladę

Okazuje się, że nawet znikome ilości czekolady podawane systematycznie mogą wywołać zatrucie. Każdego dnia dzielisz się ze swoim ukochanym pupilem słodkimi łakociami? Może okazać się, że do zatrucia dojdzie w najmniej spodziewanym momencie. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby żywienie czworonoga było kontrolowane. Nie możemy podawać mu wszystkiego, co sami spożywamy. Istotne jest, by dokładnie zabezpieczyć miejsca, gdzie przechowujemy produkty niedozwolone dla zwierzaka. Lepiej nie umieszczać ich na dolnych półkach, a nawet w szufladach, ponieważ dla wielu psów ich otworzenie, to jedynie kwestia czasu. Ponadto może okazać się, że domownik przez nieuwagę pozostawił szafkę niedomkniętą, przez co zwierzak dorwał się do czekolady. Niestety może okazać się, że zjadł wszystko, do czego był w stanie się dostać. Zamknięte opakowanie nie jest żadną przeszkodą, gdyż można rozszarpać je zębami.

Co zrobić gdy pies zje czekoladę?

Jeśli pies spożył czekoladę przed chwilą lub kilkadziesiąt minut temu, to należy sprowokować wymioty. W tym celu podajemy mu do pyska 1-5 ml wody utlenionej na każdy kilogram ciała (jednak nie więcej niż 50 ml). Niestety może okazać się, że wymioty nie przyniosły oczekiwanej poprawy stanu zdrowia. W takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza weterynarii, który zdecyduje, jak będzie przebiegać dalsze leczenie. Prawdą jest, że im szybciej zareagujemy, tym większa szansa na to, że nasz pupil dojdzie do siebie. Objawy zatrucia mogą pojawić się już po czterech godzinach, jednak czasami występują dopiero na drugi dzień.

5/5 - (10 votes)

To może Cię zainteresować:

Czy psy mogą jeść orzechy? Czy pies może jeść masło orzechowe?
Adopcja psa ze schroniska – porady i najważniejsze informacje
Spanie z psem w jednym łóżku – czy to dobry pomysł? Jak oduczyć psa spania w łóżku?
Czego nie może jeść pies? Lista zakazanych produktów
Biegunka u psa – co podać psu na biegunkę i co zrobić, gdy pies ma rozwolnienie?
Pies w samochodzie – jak przewozić psa w samochodzie?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 votes)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *